Egy tipikus léghőszivattyús hőszivattyúrendszer két fő komponensből áll, egy kültéri egységből (amely úgy néz ki, mint egy osztott rendszerű légkondicionáló rendszer kültéri egysége) és egy beltéri légkezelő egységből. Mind a beltéri, mind a kültéri egység különböző fontos részegységeket tartalmaz. Ebben a cikkben arról a hat részről lesz szó, ami elengedhetetlen a működéshez.
Hőszivattyús rendszer 6 része
Kültéri egység
A kültéri egység egy tekercset és egy ventilátort tartalmaz. A tekercs kondenzátorként (hűtési üzemmódban) vagy elpárologtatóként (fűtési üzemmódban) működik. A ventilátor a külső levegőt a tekercs fölé fújja a hőcsere elősegítése érdekében.
Belső egység
A kültéri egységhez hasonlóan a beltéri egység, amelyet általában légkezelő egységnek neveznek, egy tekercset és egy ventilátort tartalmaz. A tekercs elpárologtatóként (hűtési üzemmódban) vagy kondenzátorként (fűtési üzemmódban) működik. A ventilátor felelős a levegő mozgatásáért a tekercsen keresztül és a lakás csatornáiban.
Hűtőközeg
A hűtőközeg az az anyag, amely a hőszivattyúrendszerben keringve elnyeli és leadja a hőt.
A Hőszivattyú témában weboldalunkon számos információt olvashat.
Kompresszor
A kompresszor nyomás alá helyezi a hűtőközeget, és mozgatja azt a rendszerben.
Visszafordító szelep
A hőszivattyúrendszer azon része, amely megfordítja a hűtőközeg áramlását, lehetővé téve a rendszer ellentétes irányú működését és a fűtés és hűtés közötti váltást.
Tágulási szelep
A tágulási szelep adagolószerkezetként működik, szabályozza a hűtőközeg áramlását a rendszeren való áthaladás során, lehetővé téve a hűtőközeg nyomásának és hőmérsékletének csökkentését.
Összegezve
A felsorolt elemek mind szükségesek a működéshez, de ha a hőszivattyús rendszer működése érdekel, akkor ajánljuk a Hőszivattyú működése című cikket.